לינוקס מול ווינדוס – גרסת 2015

שרת ווינדוס או לינוקס

כשבעל אתר מחפש שרת לאחסון עומדות בפניו שתי אופציות לבחירה, שרת לינוקס או שרת ווינדוס. ההבדל בין שני השרתים הוא במפרט הנתונים שהם מציעים למשתמשים ובאופן העבודה שלהם. בעוד לינוקס הוא שרת שמבוסס על מערכת קוד פתוח, ווינדוס הוא שרת שמבוסס על מערכת קוד סגור, מה שאומר שכל כלי שנרצה להשתמש בו בשרת חייב להיות של חברת מיקרוסופט.

שרתי לינוקס וווינדוס משמשים לאחסון אתרים. ניתן לרכוש שרתים על פי גדלים מסוימים, בהתאם לצרכים של האתר וכן לצפי שלנו לגבי הגידול שיהיה באתר בעתיד. כמו כן השרת כולל תיבות מייל, מערכות אבטחה וכלים נוספים שאמורים להבטיח את תפעולו הבטוח והיעיל של האתר.

לפני שנסביר את ההבדל בין שני השרתים אנחנו רוצים לתת לכם מספר דגשים כיצד בוחרים שרת:

  • שפת מסד הנתונים של האתר
  • סוג פאנל שליטה במערכת הניהול
  • רמת האבטחה שהשרת מקנה לאתר
  • הידע הנדרש בתפעול השרת ומערכת הניהול שלו
  • יכולת הגיבוי והשחזור של השרת
  • תוכנות ושירותים שקיימים בשרת (תיבת דואר, העלאת קבצים לשרת, תקשורת עם שרתים אחרים ועוד).
  • רמת השירותים של החברה שמספקת את השרת וזמינותה
  • עלויות השרת ואחסון האתר
  • נפח אחסון השרת
  • רוחב הפס שקיים בשרת (מהירות העברת נתונים)

בחירת שרתים

מה זה שרת ווינדוס?

שרת Windows מבית מיקרוסופט הוא שרת אשר מותאם לאתרים אשר נכתבו בשפות תכנות דוגמת ASP, NET, וכן עבור אתרים שמשתמשים במסדי נתונים של מיקרוסופט, דוגמא SQL.

היתרונות של שרת ווינדוס הם שמדובר בשרת אשר מתאים לאתרים גדולים אשר זקוקים לתוכנות ושירותים רבים לתפעול, והם מתאימים למי שאינם מתמצאים בניהול ותפעול אתרים. שכן מדובר בשרתים מאוד פשוטים וקלים לתפעול.

החסרונות של שרת זה הם שמדובר בשרת פחות יציב משרת לינוקס, הוא עולה הרבה יותר כי הוא דורש רישיון של ווינדוס ורישיון של מערכת הפעלה SQL, והוא מהווה קרקע פורייה לפריצות על ידי האקרים.

מה זה שרת לינוקס?

שרת לינוקס הוא שרת שמיועד לאתרים אשר נכתבו בשפות תוכנות PHP, JAVA, PERL, ושמסד הנתונים שלהם הוא MYSQL.

היתרונות של שרת לינוקס הם, הוא מאפשר תוספות שונות לאחסון ולאתרים בצורה חופשית, הוא מיועד לאתרים שיכולים להסתפק בשרתים שיתופיים או וירטואליים, מדובר בשרתים מאוד יציבים וחזקים, מאובטחים בצורה הרבה יותר איכותית מאלה של ווינדוס, והם לא עולים הרבה כי אין צורך לשלם עליהם רישיון.

החיסרון של שרת לינוקס הוא, מדובר בשרת שמתאים למי שיש לו ידע באחסון ותפעול אתרים.  מי שמעוניין להעמיק יותר בנושא, יכול להתעניין בקורס לינוקס של האקריו. למה דווקא הם? מדובר במוסד לימודי מוכר ומכובד, וכזה שמציע התחייבות למציאת עבודה. למידע נוסף והמלצות על האקריו.

מהות ההבדל בין שרת לינוקס לשרת ווינדוס

ההבדל בין שרת לינוקס לשרת ווינדוס הוא גם מעשי וגם פילוסופי.

מבחינה פילוסופית, שרת לינוקס הוא שרת קוד פתוח שמבטא את רוח השיתופיות באינטרנט. לעומתו שרת ווינדוס מתבסס על מערכת סגורה, ומתאים למי שמעוניין לקבל את השירותים באופן מובנה, בתשלום, בלי שניתנת לו אפשרות להכניס אלמנטים משלו לתוך המערכת.

מבחינה מעשית, עבור בעלי אתרים ההבדל הוא בין שרת אותו הם יכולים לנהל בעצמם, במחיר מוזל, עם אבטחה ברמה גבוהה מאוד לבין שרת שמאפשר להם לקבל את כל השירותים בתוכו, בלי שיצטרכו להיות בעלי ידע בתפעול אתרים ושרתים, כאשר המחיר שלו הוא הרבה יותר גבוה.

לסיכום, השאלה באיזה שרת לבחור מתמקדת בצרכים של האתר ובעליו, בעלויות רכישת או השכרת השרת, ביכולת של בעל האתר לנהל אותו ועד כמה השרת הוא מספיק חזק בשביל שהאתר יעבוד באופן יציב.

 

 

 

 

בניית אתרים גאדג'טים ואביזרים כללי כספים ופיננסים סמארטפונים וטאבלטים עבודה וקריירה קניות באינטרנט שירותים לעסק
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מזגן אלקטרה – איך לבחור אחד ואיזה שיקולים צריכים לבוא בחשבון
מזגן אלקטרה הוא רכישה בטוחה, הן בשל האמינות ואיכות מוצריה של החברה הוותיקה, הן בגלל שירות הלקוחות...
קרא עוד »
אוג 21, 2016
קורס פוטושופ – מי קהל היעד של הקורס?
לימודים זה תמיד טוב. תמיד כאשר אנחנו לומדים אנחנו מעשירים את ארגז הכלים המקצועי שלנו ואת היכולות...
קרא עוד »
מאי 18, 2017
מוצרי כושר, זה הזמן להתחיל להתאמן
תעשיית הכושר פורחת. מוצרי כושר זמינים כעת בשוק. והם הולכים וגדלים בפופולריות מדי שנה. מוצרי כושר,...
קרא עוד »
אפר 02, 2023