הדרך להימנע מטעויות נפוצות בניהול עסקים משפחתיים

הייעוץ הארגוני

אנו מבקשים לעלות לדיון מספר טעויות נפוצות שהיכרנו במסגרת תהליכי הייעוץ הארגוני- פיתוח עסקי שהענקנו לעשרות רבות של חברות בינוניות וקטנות וכן לעסקים משפחתיים גדולים. עולם העסקים הולך ונעשה מורכב מיום ליום. משברים ואתגרים מעמידים בפני כל מנכ"ל ובעלים דילמות ומצבי קיצון שלא פשוטים אפילו למנכ"לים וותיקים ומוכשרים בחברות גדולות ובתאגידים. ניהול חברה בינונית או חברה קטנה או ניהול חברה משפחתית בשוק משברי ותחרותי במאה ה- 21 היא משימה מורכבת, מאתגרת ורצופה במכשולים שיש לעבור.

מדוע עסקים וחברות לא שורדים?

האם ידעתם כי על פי נתוני משרד התעשייה והמסחר למעלה מ- 95% מהעולם העסקי בישראל נופל לקטגוריה של עסקים קטנים ונותני שירותים? מדובר בחברות המעסיקות בין 1-25 עובדים. האם אתם מודעים כי בתוך 5 שנים מיום פתיחת החברה או העסק למעלה מ- 90 אחוז מהם נעלמים? יש לא מעט סיבות אובייקטיביות לנתונים הקשים האלה. אבל מתברר כי לא מעט חברות ועסקים נכשלים ונעלמים מהשוק כתוצאה מטעויות ניהול שהיו יכולות להימנע. מאז 2006 שמנו לעצמנו למטרה לעזור לחברות ולעסקים בינוניים וקטנים ולחברות משפחתיות להתמודד טוב יותר עם אתגרי הניהול ועם האתגרים שחברות ועסקים חייבים לשפר בתחום האסטרטגיה העסקית והשיווקית.

עדכנו את ארגז הכלים הניהולי

היה ואתם מבקשים לשפר ולעדכן את "ארגז הכלים הניהולי" שלכם והחלטתם כי אין אתם מבקשים להופיע בדפי הסטטיסטיקה של אותם עסקים שלא שרדו? מומלץ וכדאי לכם להיעזר ביועצים ארגוניים כמונו. נוביל תהליכי למידה ואימוץ טכניקות ניהול עדכניות ובעיקר נלמד לא לעשות את הטעויות שרבים עשו, נלמד מהטעויות של אחרים. 

הטעויות הנפוצות שמנהלים עושים?

אני מבקש כאן להציג מגוון קטן של כשלים ניהוליים שהיה נכון להימנע מהם. היה ותהיו מודעים לכשלים, יש סיכוי רב שתצליחו להמשיך ולהיות רלוונטיים בעולם העסקי שאתם פעילים מזה שנים. תוכלו לנהל את החברה או העסק שלכם בצורה הרבה יותר אפקטיבית ויעילה ובעיקר תבטיחו כי העסק שלכם ימשיך לשרוד יתפתח ויגדל.

  • ניהול זה מקצוע – הקפידו ללמוד לצמוח ואמצו שיטות ניהול חדשות ועדכניות
  • אל תמהרו לצאת לשוק היה ואין אתם מרגישים מוכנים? אין הזדמנות שנייה לרושם הראשוני גם ובעיקר מול הלקוחות.
  • השקיעו בתוכנית עסקית ובתוכנית אסטרטגית ושיווקית מקצועית טרום ההחלטה "לבזבז" כספים על משרדים ומכוניות?
  • חפשו לגוון את בסיס הלקוחות שלכם. תעדיפו תמיד לא להתבסס על לקוח ענק אחד? חפשו לפזר את "הסיכון" .
  • שפרו את מערכי המכירות והשירות ללקוחות. מכירות תמיד מהוות את הבסיס לכל חברה מצליחה.
  • הימנעו ממלחמות אגו ופוליטיקה ארגונית? השתדלו להימנע מגיוס עובדים מתוך המשפחה.
  • היעזרו באנשי מקצוע ויועצים ארגוניים מקצועיים. חפשו להיעזר בהם באמצעות "מיקור חוץ".

למדו מהטעויות של האחרים

לסיכום, אנו לאורך השנים גילינו שרוב רובם של מנהלים, מנכ"לים ובעלים מבינים את החשיבות בלמידה והעצמה אישית ומקצועית כדרך חיים. בודדים מרגישים כי הם לא זקוקים לאף אחד. הם אלה שיודעים את כל התשובות לכל השאלות? הם אלה שלא לומדים מהטעויות של אחרים, הם מעדיפים לעשות טעויות לבד! למנכ"לים מהסוג הזה אנו מתעקשים להסביר כי נכון שיעצרו לרגע, יבינו כי נכון ללמוד מטעויות של אחרים.

נהלו חכם את המשאבים

אנו מנסים ופעמים רבות מצליחים לשכנע אותם כי בעולם העסקים כמו בחיים יש מספר גדול של כשלים וטעויות שחוזרות על עצמן ושכולם עושים, היה ואתם מבקשים להמשיך להתפתח ולצמוח נכון שתשתדלו לא לחזור על טעויות של אחרים. פתגם סיני אומר כי מנהל חכם בסוף ימצא אחרי מאבקים ואנרגיות דרך לצאת מתוך הביצה הטובענית? מנהלים פיקחים ובעלי ניסיון בדרך כלל ימנעו מלהיכנס לביצה. הם יודעים לשמר משאבים למלחמות האמיתיות באמת.

המחברים:  עדן בן יצחק ומיקי הכרמלי

בניית אתרים גאדג'טים ואביזרים כללי כספים ופיננסים סמארטפונים וטאבלטים עבודה וקריירה קניות באינטרנט שירותים לעסק
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
האם גניבה ממעביד גוורמת לשלילת פיצויי פיטורין?
לא פעם אנחנו שומעים על עובדים אשר מפוטרים מעבודתם מסיבות שונות, לא בהכרח מסיבות של אי התאמה מקצועית...
קרא עוד »
אוק 25, 2017
קייטנת מחשבים 2017 לומדים תכנות ובעיקר נהנים
הורים רבים חושבים תמיד איך לחדש ולשלוח את הילדים שלהם לקייטנות שבהם יוכלו לחוות חוויות חדשות, ובו...
קרא עוד »
יונ 19, 2017
העתיד כבר כאן – ייעול טכנולוגי של סביבות עבודה
אין זה סוד שהעולם בו אנו חיים רק הופך למתקדם ולטכנולוגי יותר משנה לשנה. אחד ההיבטים המובהקים ביותר של...
קרא עוד »
יול 21, 2015