טיפשות היא יתרון?

טיפשות היא יתרון?

למה מותר לא לדעת ומדוע אין סיבה להתבייש בזה…

אנו חיים בעולם של smartism, כלומר הנחה אוניברסלית שלפיה להיות חכם עדיף על להיות טיפש. אך בעולם העבודה המודרני, לפחות בניהול, עדיף להיות טיפש מאשר חכם. את הדברים האלה כותב באתר Talent Culture ג'סטין לוק, נגן בס שעשה הסבה לפילוסופיה של הניהול. לוק מודע לכך שהדברים הללו מנוגדי לכלמה שלימדו אותנו אי פעם ולכן הוא מביא דוגמאות לכך שטיפשות ובורות הן גישות מנצחות למשימות ניהוליות.

  1. ככל שאתם נראים מטומטמים יותר, אנשים יספרו לכם יותר דברים. אם אנשים חושבים שאתם חכמים יותר מהם, הם לא יגלו לכם דבר, כי הם יניחו שאתם כבר יודעים הכול. בכך עשויים להיכלל דברים כמו מכונית שנגררה, מכירת החברה לגוגל או שהבניין עולה באש. אנשים אוהבים להרגיש חכמים, ואם אתם מאפשרים להם לחוש עליונות אינטלקטואלית, הם יחזרו פעם אחר פעם אל ההזדמנות ליהנות מהטעם הנפלא שבלספר לכם כל מה שהם יודעים. מידע הוא כוח.
  2. בורות היא הזדמנות. כאשר אנו מדביקים בושה לבורות, אנו חוסמים את הנתיב הראשי לצמיחה אישית. כל מסע תגליות מתחיל בקבלה רגועה של ההצהרה "אני לא יודע/ת."
  3. אלה שחושבים לאט הם בעלי התפקיד. כאשר צוות מטפס על הר, האדם האיטי ביותר שקשור לחבל קובע את הקצב ובכך הוא הופך לבוס בפועל. כאשר אנשים מגישים מועמדות לתפקיד נחשק, בקשת המועמדות שנשלחה אחרונה מונחת תמיד בראש הערמה.
  4. ככל שמנהל חושב פחות, המנוהלים צריכים לחשוב יותר, ולהפך. הטבע תמיד דורש איזון, וככל שיש יותר ניהול, פחות עבודה מבוצעת. בפעם הבאה שתקללו את הבוס או הבוסית שלכם על כך שהם כה טיפשים, עצלנים ובלתי מאורגנים ובכך גורמים לכם לעבוד קשה יותר, קחו לעצמכם רגע ושאלו, "האם הם עושים זאת בכוונה? הרצון שלכם ליהנות מהתחושה של עליונות אינטלקטואלית אולי מובילה אתכם אל הנתיב של שעות נוספות ללא תשלום.

לוק מוסיף שהדברים שלעיל לא נכתבו לגמרי ברצינות, אבל יש לכך סיבה. כישרון, יכולת הנהגה, יצירתיות – אלה יכולות שקל למצוא. מה שקשה למצוא זה מישהו שאינו חושש "להיראות טיפש" כאשר הוא משתמש בפתיחות ביכולות האלה. רובנו חיים בעולם שבו אנו מבוישים כל הזמן על היותנו שונים או לא מושלמים. חדשנים ומנהיגים אמתיים הם אנשים שמוכנים לחשוף את הפגיעות שלהם למרות כל זאת. הן מוכנים שיראו אותם עושים שגיאות. כאשר נוגדים מילים מביישות באמצעות הומור וענווה, מרוויחים כוח על מי שמנסה לבייש אתכם.

תודה לאתר Hrus על המאמר

admin

מירי בן ציון, לשעבר סמנכ"ל טכנולוגיות בחברה גדולה. כותבת על טכנולוגיה וגאדג'טים בשביל הכיף.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט