ניכיון צ'קים מה זה בכלל
Blank Banking Check and Fountain Pen on a white background

ניכיון צ'קים מה זה בכלל

ניכיון צ'קים הינו פעולה אשר מאפשרת לעסקים אשר מקבלים צ'קים דחויים מלקוחות, לקבל כסף מזומן מחברה אשר אליה יעבירו את אותם צ'קים. כמובן, החברה מנקה מהסכום הרשום על הצ'ק את העמלה אותה היא גובה, אך עבור עסקים רבים, אשר זקוקים לכסף מזומן, מדובר בעמלה זניחה אשר משתלם להם לשלם אותה בכדי שיוכלו להמשיך להתנהל בצורה טובה עם העסק שלהם ולא להיכנס לחובות או בעיות מול הבנק בשל החוסר במזומנים. לכן, כיום מדובר בשוק פופולארי מאוד בישראל, תחום שבעלי עסקים רבים פונים אליו וכך מצליחים לשמור על תזרים מזומנים נכון בעסק, למרות שהם מקבלים צ'קים דחויים מלקוחות רבים.

מי יכול לבצע ניכיון צ'קים?

חברות אשר מעוניינות להעניק שירותי ניכיון צ'קים לעסקים או אנשים פרטיים, צריכות לקבל אישור ממשרד האוצר בכדי לבצע זאת. כיום, ניתן למנות שני סוגים של חברות אשר מעניקות שירותים של ניקיון צ'קים:

  • בנקים – בנקים יקבלו צ'קים לניקיון רק אם מועד הפירעון אינו עולה על חצי שנה. בנוסף, הבנק מנקה אך ורק עד 70 אחוזים מערך הצ'ק ובמידה ובסופו של דבר הצ'ק חוזר והבנק לא מקבל את הכסף, תצטרכו אתם להחזיק לבנק את הכסף באופן מיידי.
  • חברות חוץ בנקאיות – חברות אלו "קלות" יותר שכן הן לוקחות על עצמן את האחריות לכך שהצ'ק יפרע בסופו של דבר, אם זה לא יקרה, הדבר לא נוגע אליכם ולא תצטרכו להחזיר את הכסף שקיבלתם מהן. בנוסך, ישנן חברות אשר מוכנות לקבל גם צ'קים "למוטב בלבד", דבר שהבנק לא יהיה מוכן לעשות.

בסופו של דבר, את הבחירה צריך לעשות על פי המאפיינים המתאימים לכם ובנוסף, נסו להשוות את העמלה של הבנק לעמלה שתציע לכם חברה חוץ בנקאית, בכדי שלא תשלמו עמלה גבוהה מידי עבור הניקיון.

האם בכל מקרה כדאי לנקות צ'קים?

בשל העובדה ששירות ניכיון צ'קים כולל עמלה, לא תמיד מדובר בשירות כדאי. במידה ואינכם זקוקים לכסף מזומן באופן מיידי, עדיף לכם לשמור את הצ'קים שיש ברשותכם עד למועד הפירעון. יחד עם זאת, במידה ואתם זקוקים לכסף מזומן, ומתחילים להיכנס לבעיות תזרים מזומנים בעסק, כדי לכם לפנות לביצוע ניכיון צ'קים וכך לקבל כסף מזומן רב אשר יאפשר לכם להתנהל בצורה הרבה יותר טובה ולא להיכנס למינוס או חובות בבנק, אשר עליהם תשלמו גם כן עמלות גבוהות, לעיתים גבוהות יותר מהעמלה שתשלמו על ניקיון הצ'קים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט