כיצד מקימים חדר נקי

כיצד מקימים חדר נקי

אחד המאפיינים החשובים ביותר בתעשיות שונות לצורך מחקר, פיתוח וייצור, הוא חדר נקי. עבור אנשים שאינם מכירים את התחום, מונח זה עלול להיתפס כפשטני, והם עלולים להתייחס עליו בטעות כאל חדר אשר צריך לנקות אותו שוב ושוב, בין אם זה באמצעות טאטוא, שטיפה ובאמצעים אחרים.

מי שמכיר את התחום של חדרים נקיים לייצור, יודע שזו לא הכוונה של חדרי נקי. מדובר על נושא הרבה יותר מורכב, הרבה יותר משמעותי ובעל חשיבות. כשמדברים על חדרים נקיים, הרי שזה דורש מחקר, תכנון מקדים ובנייה מותאמת, על פי הצרכים של בית העסק אצלו מקימים את החדר הזה.

לפני שנסביר כיצד בונים חדר נקי תעשייתי, חשוב להבין מה זה ולשם מה צריכים אותו. המשמעות של חדר נקי הוא, חדר ששום גריר אבק או לכלוך אחר לא יכול לחדור פנימה. מדובר בחדר בו מתבצעים תהליכי מחקר, ייצור ופיתוח אשר מחייבים סטריליות בצורה הכי גבוהה והכי משמעותית שאפשר להשיג.

אם החדר לא יוקם כמו שצריך ולא יהיו בו את המערכות הנדרשות, הרי שכל תהליך המחר, הייצור, הפיתוח, עלול להינזק וכמובן התוצר הסופי עלול להיפגע. מאחר ומדובר על עסקים שמשקיעים הרבה משאבים של כסף, זמן וכוח אדם בתהליך, אסור להם לתת לזה לקרות.

חדר נקי בעיקרון, כולל מערכות שונות של מיזוג אוויר, מערכות שמאפשרות סירקולציה של אוויר באופן מתואם, סינון וניקוי אוויר בצורה כזו, שבכל עת האוויר יהיה נקי. מעבר לכך כל המערכות צריכות להיות סטריליות, אנשים שנכנסים למקום חייבים להשתמש באמצעים הנדרשים לשם, ישנם מנגנונים שמונעים מאנשים זרים שאינם מורשים, להיכנס אל המקום ללא אישור ועוד.

חדר נקי

כיצד מתכננים הקמה של חדרים נקיים?

ישנם שלושה קווים מנחים, עיקריים, על פיהם מחליטים כיצד להקים חדר נקי. הקו הראשון הוא במה בדיוק העסק מתעסק, מה בדיוק נדרש בשביל להפעיל אותו באופן כזה, שצריך חדר נקי. כלומר, לשם מה הוא ישמש אותו.

הקו השני הוא, מה התנאים שעומדים לרשות המקום. בין אם זה מבחינות, בין אם זה מבחינות תכנון המבנה ועוד. כל דבר שיכול להשפיע כך או אחרת על אופי התכנון והבנייה, וכן על השימוש במבנה.

הקו השלישי הן המערכות שאמורות להיות מותקנות בחדר. צריך לבחון כיצד ניתן להתקין את מערכות האוורור, מערכות הסינון וכל דבר אחר שיכול להשפיע על הבנייה עצמה וכן על השימוש במערכות.

צריך לקחת בחשבון, המערכת אמורה לשרת מטרה מסוימת, כלומר תהליך ייצור, פיתוח, ולכן כל דבר שנתקין בחדר, צריך לשרת את המטרה הזאת בין אם באופן ישיר או עקיף. הכוונה היא כמובן, שהחדר ישרת את התהליך לאורך זמן מבלי שיהיה צורך להחליף או לשנות אותן. על פי זה, מבצעים את תכנון של החדר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט