מה גורם לשינויים דרמטיים בשעות הבורסה

מה גורם לשינויים דרמטיים בשעות הבורסה

לוח הזמנים למסחר בבורסה משתנה לפי סוג ניירות הערך או רשימות המסחר. המסחר אינו מתקיים בסופי השבוע או בחגי ישראל, אלא רק בין ימי ראשון עד חמישי משעות הבוקר ועד שעות הצהריים. הבורסה אחראית על סליקת המסחר ומפעילה מערכות מסחר שונות וממוחשבות במגוון ניירות הערך הנסחרים בה.

שינויים בשעות הבורסה

קצת על הבורסה…

מטרתה של הבורסה היא בין היתר להעניק לציבור הרחב את האפשרות להשקיע במניות שונות ולהיות חלק מהמסחר. מעבר לזה, היא מקנה לחברות את האפשרות לגייס משאבים כלכליים עבורן. בבורסה סוחרים בניירות ערך שונים כדוגמת אגרות חוב ממשלתיות, מדד תל אביב 25, אגרות חוב להמרה, תעודות סל, קרנות נאמנות, כתבי אופציה ועוד.

שעות המסחר בבורסה

כאמור, שעות המסחר בבורסה מתקיימות בימי חול. בין השעות 9:30 ועד 17:30 לערך, מתקיימת פעילות בבורסה המחולקת לכמה שלבים:

שלב טרום הפתיחה של שעות המסחר בבורסה, מאפשר לסוחרים לבצע פקודות של קניית ניירות ערך ומכירתם. כל פקודה שמגיעה אל המערכת, נבדקת בכדי לוודא שהיא תקינה, עם הימצאותה כפקודה סדירה – היא נרשמת בספר הפקודות. בשלב זה לא נערכות עדיין עסקאות, ושערים תיאורטיים אינם מתפרסמים.

כמו כן, שלב מסחר הפתיחה הוא השלב בו מתנהל מסחר רב צדדי בכל נייר ערך לחוד. כך נקבעים מחירי ניירות הערך ולפיהם מבצעים עסקאות המתבססות על הפקודות שניתנו בשלב טרום הפתיחה. לאחר מכן מתקיים שלב הרצף, בו נערכות מגוון עסקאות בהתאם לפקודות הניתנות מהברוקרים.

שלב טרום הנעילה הוא השלב שבו מגיעות פקודות לקניית ומכירת ניירות ערך, הישר למחשבי המסחר של הבורסה והן משתלבות עם הפקודות שניתנו בשלבים מוקדמים יותר (ולא יושמו כמובן). בשלב זה, השער ומחזור מסחר הנעילה התיאורטי של כל נייר ערך מחושב מחדש, וזאת בתום פקודות חדשות שהתקבלו בבורסה ולאחר עדכוני פקודה או ביטוליהם.

שלב נוסף הוא שלב מסחר הנעילה. בשלב זה נערך מסחר רב צדדי ועסקאות לפי השער שהוגדר בשלב הקודם. לבסוף, שער הנעילה של נייר הערך נקבע.

אז מה גורם לשינויים דרמטיים בשעות הבורסה?

ישנם אירועים שונים שעשויים לגרום לתזוזת מניות במהלך שעות הבורסה. בין היתר בשל עדכונים וחדשות של חברה כלשהי (או חדשות שעתידות לצאת), פימפומי מניות או דוחות רבעוניים של חברה. אם אתם מעוניינים לסחור בבורסה ולעסוק בתחום שוק ההון, רצוי להכיר את כל המגמות, השעות והשינויים שעשויים להתרחש במהלך שעות המסחר.

מסחר בבורסה מאפשר לחברות שונות לגייס כספים ואף מעניקה הזדמנות לציבור, לסחור במניות ולגרוף רווחים מתהליך המסחר. קיימות מניות מסוגים שונים, ורבים יעדיפו לסחור במניות מסוג פני סטוקס, שכן מדובר במניות בעלות נמוכה, אותן ניתן לרכוש דרך הברוקר. אמנם לא כל ניירות הערך משתתפים בכל שלבי המסחר, אך כדאי להכיר את שעות הפעילות של הבורסה והפקודות הרלוונטיות ולהעמיק בנושא.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט